Współpraca na linii Sports Performance Bortnik – GPSports pozwoli wznieść poziom polskiego sportu na wyższy pułap. Sprzęt, z którego korzystają najlepsze kluby na świecie od dziś będzie dostępny także dla polskich klubów!
Dziś nie tylko piłkarze, ale także sportowcy z różnych dyscyplin mogą korzystać z technologii GPSports, która optymalizuje cały proces treningowy poprzez szczegółową analizę obciążenia treningowego każdej jednostki na podstawie wymiernych i obiektywnych danych takich jak: pokonany dystans, prędkość biegu (ruchu), przyspieszenie/hamowanie, moc metaboliczna, wstrząsy/ kolizje i symetria biegu (wbudowany 100Hz trójosiowy akcelerometr 16G), wysiłek kardio na bazie częstości skurczów serca (pulsometry Polar w zestawie), etc. Wszystkie pomiary są bardzo dokładne – sygnał z satelity jest wysyłany 15 razy na sekundę (15Hz), tak więc zarówno rzetelność jak i wiarygodność została potwierdzona przez naukę.
W ostatnim czasie wiele publikacji naukowych skoncentrowało się na zmiennych mocy metabolicznej, a to przyczyniło się do coraz większego zastosowania tych danych w sportach takich jak piłka nożna. Nowe podejście do analizy intensywności treningu wykorzystuje metodologię znanych włoskich naukowców Osgnach i Di Prampero. Polega ona na kwantyfikowaniu i obliczaniu intensywności całego treningu/meczu czy też jego poszczególnych części na bazie kosztu energetycznego, który jest wynikiem prędkości biegu, liczby przyspieszeń oraz gwałtownych hamowań.
Ta nowa strategia w kwestii monitoringu intensywności podczas treningu pozwala nieco inaczej jak do tej pory spojrzeć na specyfikę wysiłków fizycznych danej dyscypliny sportowej i pracę na określonej pozycji na boisku – wyjaśnia Łukasz Bortnik. – Stwarza to trenerom warunki do jeszcze lepszej pracy z daną jednostką/ grupą, a co najważniejsze do dobierania optymalnych obciążeń każdego dnia po to, aby móc skutecznie podnosić zdolności wysiłkowe i zmniejszyć ryzyko urazów swoich podopiecznych. Z tego powodu, zmienne mocy metabolicznej (obciążenie metaboliczne, średnia moc metaboliczna, dystans o wysokim obciążeniu metabolicznym), zyskała ogromne zainteresowanie trenerów i specjalistów od przygotowania fizycznego najlepszych klubów świata w piłce nożnej i nie tylko.
Zdaniem założyciela Sports Performance Bortnik jest to tzw. „missing link” używając określenia anglojęzycznego. – Chodzi o jeden z brakujących elementów w całym procesie szkoleniowym polskich sportowców, który jest niezbędny do właściwego rozwoju każdego z nich oraz optymalnego wykorzystania potencjału motorycznego i energetycznego nie tylko drużyny, ale jej poszczególnych zawodników. Dzisiaj sam monitoring pracy serca już nie wystarczy w rywalizacji na najwyższym poziomie, gdzie szczegóły determinują sukces.
Pierwszym polskim klubem, który dzięki współpracy ze Sports Performance Bortnik przetestował sprzęt GPSports był pierwszoligowy GKS Katowice. Plany trenerów SPBortnik sięgają jednak zdecydowanie dalej. – Naszą rolą i jednocześnie nadrzędnym celem jest przedstawienie praktycznych korzyści tej innowacyjnej technologii w środowisku piłkarskim, a także w innych dyscyplinach sportowych w naszym kraju. Jesteśmy bardzo dobrze przeszkoleni przez GPSports w kwestii teoretycznej i praktycznej dotyczącej obsługi sprzętu, korzystania z opcji monitoringu na bieżąco (on-line) i oprogramowania oraz „wyciągania” z tego systemu tego co najważniejsze dla polskich trenerów i sportowców. Niektóre czołowe kluby z Ekstraklasy, które są świadome znaczenia monitoringu wysiłku fizycznego zgodnie z najwyższymi światowymi trendami już wyraziły chęć zapoznania się z tym systemem. Można do tej listy również dopisać kluby z niższych lig oraz akademie i szkółki piłkarskie. Zawodnicy GKS-u Katowice mieli okazję jako pierwsi w Polsce założyć kamizelki i nadajniki HPU, przez co byli tak samo monitorowani w trakcie treningu jak wybitni zawodnicy w najlepszych klubach świata. Dodatkowo, naszym zamiarem jest wykorzystywanie systemu GPSports do optymalizacji treningu z drużynami i indywidualnymi jednostkami, z którymi współpracujemy na co dzień oraz do monitorowania meczów sparingowych seniorów i oficjalnych spotkań ligowych w grupach młodzieżowych.
O ogromnych możliwościach sprzętu GPSports świadczy sytuacja w obecnej edycji europejskiej Ligi Mistrzów. Z ośmiu klubów, które awansowały do ćwierćfinałów – sześć korzysta z najnowocześniejszej technologii GPports. Są to FC Barcelona, Real Madryt, PSG, Atletico Madryt, Juventus Turyn I Bayern Monachium.