Na Słowenii i w Izrealu od niedawna są kluby, które korzystają z technologii GPSports. Zadaniem Łukasza Bortnik jako eksperta tej technologii było jej wdrożenie w obu zespołach.
NK Maribor – w drodze do Ligi Mistrzów
NK Maribor to obecny mistrz Słowenii mający w swojej historii występy m.in. w ubiegłorocznej edycji Ligi Mistrzów. W poprzednich latach regularnie z powodzeniem rywalizował w europejskich pucharach z drużynami z silniejszych lig zachodnich. Aby sprostać wymaganiom współczesnego futbolu działacze klubu skorzystali z najnowszej technologii GPSports, za której wdrożenie odpowiedzialny jest Łukasz Bortnik.
– W dzisiejszym futbolu, drużyny chcące się rozwijać sportowo i polepszać jakość pracy z piłkarzami przede wszystkim w kontekście lepszego poznania swoich zawodników, a co za tym idzie większej indywidualizacji zajęć, wiedzą jak ważny jest codzienny szczegółowy monitoring obciążeń treningowych. Cały sztab szkoleniowy włącznie z pierwszym trenerem Ante Simundżą i jego asystentem Saszą Gajserem okazywał duże zainteresowanie i chęć poznania korzyści jakie daje technologia GPSports w praktyce. Moja rola polegała na przedstawieniu systemu SPI HPU i IQ (GPSports) w teorii i praktyce, głównie trenerowi od przygotowania fizycznego Marko Borko – tłumaczy Łukasz Bortnik.
Założyciel SP Bortnik mógł przyjrzeć się klubowi i jego organizacji podczas kilkudniowego pobytu na Słowenii. Jak ocenia NK Maribor?
– W kwestii organizacji mogę klub jedynie komplementować. W NK Maribor kluczowe decyzje odnośnie transferów podejmuje były znakomity piłkarz m.in. Benfiki, FC Porto czy Valencii – Zlatko Zahovic. Co ciekawe Zlatko bardzo dobrze wspomina Grzegorza Mielcarskiego i Andrzeja Woźniaka z czasów swoich występów w Portugalii. Gdy rozmawialiśmy przypomniał mi także o przyjaźni między swoim klubem a Widzewem Łódź, który niestety obecnie jest w innej rzeczywistości sportowej i finansowej. Syn Zlatko – Luka Zahović jest uznawany za jeden z lepiej zapowiadających się napastników młodego pokolenia w Europie. Regularnie zdobywa bramki w lidze. Udało mu się nawet zdobyć gole w meczach Ligi Mistrzów, a ma dopiero 19 lat – dodaje.
Cała filozofia SP Bortnik spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony trenerów NK Maribor. Nowe narzędzia i metody pracy, które Łukasz Bortnik zaprezentował podczas wdrażania technologii GPSports w NK Maribor powinny systematycznie przynosić efekty. – Cieszę się, że mogłem przyczynić się do jeszcze lepszego rozwoju sportowego NK Maribor. Dziękuje sztabowi szkoleniowemu za cenne rozmowy i ciepłe przyjęcie – podsumowuje pobyt na Słowenii Łukasz Bortnik.
Happoel Beer Sheva – na podbój Izraela
Progres jaki Happoel Beer Sheva wykonał w przeciągu ostatnich ośmiu lat budzi uznanie chyba także największych sportowych rywali. Happoel stał się czołowym zespołem ligi izraelskiej. W poprzednim sezonie drużyna zajęła 3 miejsce w lidze docierając jednocześnie do finału Pucharu Ligi. To jednak nie zadawala działaczy klubu. W obecnym sezonie chcą pozostawić w pokonanym polu Maccabi Tel Aviv i zdominować ligę oraz awansować do Ligi Europejskiej. Obecnie przeciwnikiem w europejskiej rywalizacji jest FC Thun ze Szwajcarii. W pierwszym spotkaniu Happoel zremisował z FC Thun 1-1.
Drużyna Happoelu składa się z doświadczonych piłkarzy, którzy w przeszłości grali w dobrych ligach europejskich. W zespole jest wielu reprezentantów nie tylko Izraela jak np. Maor Buzaglo, Maor Meliksson (były piłkarz Wisły Kraków), oraz m.in. reprezentant Nigerii – Anthony Nwakaeme czy Rumunii – Ovidiu Hoban.
– Happoel to także nowy klient GPSports. Moja rola polegała na zaprezentowaniu i stopniowym wdrażaniu technologii GPS dla drużyny z Izraela. W trakcie szkolenia w Warce (ośrodek Euro 2012, gdzie przebywała reprezentacja Chorwacji) uczestniczyli zarówno trenerzy jak np. Dror Shimshon (były trener przygotowania fizycznego reprezentacji Izraela), ale także właściciele klubu co zaowocowało nawiązaniem szerszej współpracy między SPBortnik a Happoelem Beer Sheva. W trakcie szkolenia przeprowadzone zostały testy fizyczne, jednak już wkrótce zostaną podane bardziej szczegółowe informacje na temat przyszłych działań zmierzających w stronę optymalnego rozwoju sportowego klubu – kończy Łukasz Bortnik.