Aktualności

GPSports z Zagłębiem Sosnowiec w drodze po awans do Ekstraklasy

4 marca zawodnicy Zagłębia Sosnowiec wrócą na pierwszoligowe boiska po zimowej przerwie. W odpowiednim przygotowaniu do drugiej części sezonu zawodnikom i sztabowi trenerskiemu pomagał system GPSports. Zagłębie jako drugi klub w Polsce zdecydowało się na zakup technologii, z której korzystają topowe kluby na świecie.

Monitorowanie obciążeń treningowych to czynność bez której nie funkcjonują od kilku lat największe kluby na świecie. Wraz z nadejściem technologii gps w przygotowaniu fizycznym jest coraz mniej miejsca na przypadek. Obciążenia treningowe dla poszczególnych graczy dobierane są indywidualnie tak, by rozwój piłkarski przebiegał harmonijnie i mógł być oceniany według dziesiątek istotnych parametrów poddawanych bardzo szczegółowej analizie.

To właśnie rozbudowany system z szeroką gamą danych analitycznych sprawia, że technologia australijskiej marki GPSports przebojem wdziera się do piłkarskiego świata.

Pierwszym polskim klubem, który dostrzegł korzyści systemu została Legia Warszawa. W przerwie zimowej sezonu 2016/17 na inwestycję w nadajniki GPSports zdecydowało się również Zagłębie Sosnowiec. Śląski klub wytyczył tym samym szlak innym pierwszoligowym klubom, które w swoich celach mają awans do polskiej, piłkarskiej elity.

Warto dodać, że ze sprzętu GPSports można korzystać nie tylko podczas treningów czy gier kontrolnych. W lipcu 2015 roku FIFA zezwoliła klubom korzystającym z technologii GPS wykorzystywać ją w trakcie oficjalnych spotkań. – Mecze to była jedna wielka pustka w całkowitej analizie, a to jest najważniejsza rzecz całego tygodnia – wyjaśniał na łamach New York Times’a Jeff Agoos, wiceprezydent amerykańskiej Major League Soccer i trudno się z nim nie zgodzić.

Dane jakie w trakcie każdego treningu i meczu dostarczane są sztabowi szkoleniowemu klubom korzystającym z technologii GPSports to niezwykle cenny zbiór informacji, które pozwalają na dokładniejsze przystosowanie planów treningowych dla poszczególnych graczy. Dane te zbierane z roku na rok mogą stać się także doskonałym sposobem na lepszy dobór zawodników pod kątem określonych założeń i zapotrzebowania sztabu trenerskiego.

Zagłębie Sosnowiec wkracza więc w nowy etap piłkarskich możliwości. Korzystając z nauki w kwestiach treningu niezwykle mało pozostawiając przypadkowi.